ثبت برند مواد غذایی

مواد غذایی و خوراکی از نیاز های ضروریست .همیشه بازاری پرسود و همچنین حساس میباشد .که نیاز به نظارت از راه اندازی  تا عرضه برای مصرف دارد .بهمین دلیل در این بخش فعالیتها روند کمی متاوفت با محصولات عادیست .مصرف کنندگان نیز حساسیت خاصی  برای این مواد و صنعت دارند . بهمین دلیل برندهای معتبر را انتخاب میکنند.ثبت برند مواد غذایی ضروریست و یکی از ضرورتهاست

فهرست  برند های مواد غذایی طولانی و دارای زیر شاخه های زیادی است:

مواد غذایی شامل همه انواع خوراکی ها ی اماده شده و اماده استفاده می باشد که تنوع زیادی دارند. مانند انواع غذاهای اماده، انواع دسر ها، نوشیدنی ها، تولیدات صنعتی مانند بیسکوئیت و پفک و … و همه به نوعی برند غذایی محصول می شوند.برندهای غذایی مواداولیه ماننند گوشت و مرغ و ماهی و… و همچنین غذاهای نیمه آماده و آماده مانن کننسروها و حتی اسانس های خوراکی به همین دلیل شرکت ها و کارخانجات فعال در حوزه غذایی کشور اغلب به ثبت یک برند و یا علامت تجاری بسنده نمی کنند و با توسعه فعالیت های خود و تعریف طبقات برند خود هر روز برند جدیدی برای خانواده جدید خود در بازار معرفی می کنند.نیاز این طبقات روز به روز افزایش می یابد و اهداف و استراتژی های تبلیغات فروش و بازاریابی های  خود را بر این علامت های استوار می کنند.

مسئول یا مسئولین فنی در شرکت های مواد غذایی مسئولیت کنترل از لحظه اولیه ورود مواد اولیه و نظارت بر خط  تولید مواد غذایی را دارند و باید متخصص مرتبط با موضوع تولید در زمینه نوع مواد غذایی باشند.ودارای مدارک اعلام شده از وزارت صنعت و بهداشت باشند.که حداقل لیسانسمربوطه را داشته باشند.این فرد باید به تایید سازمان غذا و دارو رسیده ومنتصب شده باشد و پروانه مسئولیت  فنی را هم اخذ کرده باشد.

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

برای ثبت برند مواد غذایی  ابتدا پروانه تاسیس خود را دریافت نموده باشند. پروانه تاسیس سندی است که پس از ثبت شرکت و صدور پروانه بهره برداری  توسط  معاونت غذا و دارو دانشگاه صادر شده باشد. همچنین دارای مسئول فنی با شرایط فوق الذکر باشند .

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی:

اشخاص حقوقی(شرکتهای تجارتی – تولیدی – بسته بندی مواد غذایی ):

 • یک نسخه کپی و اسکن از آگهی تاسیس ، در صورت تغییرات در شرکت  صورتجلسه و روزنامه رسمی مذکور که حاوی تغییرات باشد
 • فتوکپی مصدق و اسکن از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • فتوکپی مصدق و اسکن کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • فتوکپی مصدق و اسکن  شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 •  نمونه علامت و اسکن   یالوگوی تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت که شماره ثبت و نوع شرکت دران حک شده باشد
 • وکالتنامه وکیل دادگستری یا وکیل رسمی یا نماینده شرکت  در صورتیکه وکیل یا اشخاص مذکور ثبت برند را دنبال کنند

  ثبت برند مواد غذایی کوروش
  ثبت برند مواد غذایی کوروش

 اشخاص حقیقی:

 • فتوکپی مصدق و اسکن شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • فتوکپی مصدق و اسکن جواز کسب و یا  مجوز فعالیت
 • فتوکپی مصدق و اسکن کارت بازرگانی به نام متقاضی

. نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

 • وکالتنامه وکیل دادگستری یا نماینده قانونی در صورتیکه وکیل یانماینده ثبت برند را دنبال کند

مراحل ثبت برند مواد غذایی

برای ثبت برند مواد غذایی الزاما باید شرکت ها اقدام نمایند.  شناسایی تولید کننده مواد غذایی در بازار توسط بازرسان بهداشت و همچنین مصرف کنندگان به دلیل اهمیت سلامتی مردم ضرورت ثبت برند یا علامت تجاری مواد غذایی را اثبات می کند.

فعالین  حوزه مواد غذایی باید پس از کسب مجوزهای لازم و ثبت شرکت خود قبل از آغاز هر گونه تبلیغات و بازاریابی محصولات خود با استفاده از نشانی تجاری آن را باید به ثبت برسانند. وطرح خودرا اماده نمایند.(تولید و تبلیغ قبل از ثبت شرکت و برند ممنوع است)

برندی که تمامی موارد در آن رعایت شده باشد و فرق آشکار با دیگر برندها داشته باشد.( توانایی ایجاد تمایز) بین محصولات غذایی و خدمات های مربوط به شرکت های غذایی را داشته باشد. بلکه تابع قوانین  ایران باشد ،بر طبق قوانین  اداره ثبت مالکیت معنوی برند به عنوان متولی ثبت برند در ایران باشد. همچنین مقررات WIPO ارگان جهانی و بین الملی ثبت برند رعایت شده باشد.

اهمیت ثبت برند مواد غذایی و مدارک لازم
اهمیت ثبت برند مواد غذایی و مدارک لازم

هرگونه تقلید و کپی از طرح و یا نشان و علائم فریب دهنده باید در ثبت برند مواد غذایی در نظر گرفته شود .اگر درمورد برندتان احساس کپی برداری یا مشابه سازی دیدید میتوانید با موسسه حقوقی کوروش تماس بگیرید .تا پرونده تشکیل شده و مراتب را در دادگاه رسیدکنیم. ودر صورتی که در نضر دارید برندی را در زمینه موواد غذایی ثبت کنید حنما با ما مشورت کنید.

طرحی که مورد قابل ثبت باشد باید در سایت اداره مالکیت معنوی توسط خود متقاضی،  یا وکیل حقوقی شرکت ثبت نام و درخواست ثبت داده شود.  اظهارنامه ثبت برند مواد غذایی است که باید ک کامل و بدون نقص آنلاین تکمیل شود.اسکن تمامی مدارک ذکر شده باید در سایت باید بارگذاری (آپلود) شوند تا کارشناسان اداره ثبت برند و علامت تجاری بتوانند اظهارنامه شما را در پروسه بررسی و ثبت قرار دهند.

پس از تشکیل پرونده و تایید دوبار در روزنامه رسمی کشوری چاپ میشوند سپس برگه ماکیت برند یا علمت تجاری قانونی به شما داده میشو .هزیه های مربوط نیز در هر مرحله پرداخت شود.اعتبار تمامی برندها 10 ساله است وقبل از موعد تمدید شوند.

در موارد ثبت برند مواد غذایی بهتر است بصورت جهانی ثبت شوند . بدلیل اینکه این محصولات برندها ممکن است موفق باشند.ویا  محصولت برند شما  در کشورهای همسایه معمولا مورد استفاده قرار میگیرند.که اگر برند جهانی WIPO ثبت شده باشند.فروش بالا و سود دهی خوبی باشد.اگر جهانی ثبت نکنید . در کشورهای مصرفغ کننده مشابه آن تولیدو عرضه میشود که شما متضرر میشوید.

در مورد ثبت شرکت و برند مواد غذایی در ایران یا  هر کشوری و یا بصورت بین المللی با ما در تماس باشید

برای ثبت برند خود با مشاورین دفتر ثبتی حقوقی کوروش همراه شوید.  تجربه  چندین ساله ما در اختیار شما است تا برندی منحصر بفرد  و با تمام قابلیت های رقابتی به ثبت رسانده و اطمینان داشته باشید در برابر رقبای خود از ابزار قدرتمندی برخوردار هستید ودر رقابت سنگینی کهدر این حوزه وجود دارد همیشه پیروز از میدان بیرون خواهید امد 09123728041-09021010882

سوالاتی دیگر تکمیلی :

شرح کامل ثبت برند چیست؟

مراحل ثبت برند کدام است؟

ثبت برت مواد غدایی؟

ثبت برند موسسه کوروش چگونه است ؟